Start O nas
czwartek, 22 marzec 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Artykuły Prasowe
Kasy fiskalne dla WSZYSTKICH [2010-05-13] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 4
czwartek, 13 maj 2010
Majowa inwazja kas fiskalnych
OD PRZYSZŁEGO ROKU BĘDĄ NIEMAL WSZĘDZIE

Kasy fiskalne będą niemal wszędzie
TVN24


Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musiały pojawić się niemal u każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia.
Katalog rodzajów działalności gospodarczej, które w przyszłym roku stracą prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas, jest obszerny. W praktyce niemal każda działalność gospodarcza, w ramach której prowadzona jest sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych będzie wiązała się z obowiązkiem ewidencji obrotu przez kasę fiskalną.

Oprócz usług medycznych i prawnych, ewidencjonowaniu przez kasy będą podlegać m.in. usługi księgowe, rachunkowe itp. Ze zwolnienia będą jednak nadal korzystać notariusze, którzy i tak muszą stosować pełny rejestr na podstawie ustawy o notariacie.

Kasy będzie musiało zainstalować także większość podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, którzy obecnie nie mają takiego obowiązku (zatrudniający do jednej osoby).

300 tys. nowych kas

- Chcemy znacznie ograniczyć zakres zwolnienia z kas. Szacujemy, że podatnicy będą musieli zainstalować w sumie ok. 300 tys. kas fiskalnych. Obecnie działa około 1,5 mln takich urządzeń, a więc skala wzrostu jest istotna - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Grabowski wyjaśnił, że odległy termin wejścia w życie zmian wiąże się z tym, aby podatnicy mieli wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków.
Ci, których minister finansów uwolnił od obowiązku posiadania kas... czytaj więcej »
Resort finansów chce też, by producenci kas zdążyli wyprodukować odpowiednią ich liczbę.

Wiceminister zastrzegł, że utrzymane zostanie zwolnienie z obowiązku stosowania kas związane z wysokością rocznych obrotów.

- Przekroczenie obrotu rocznego powyżej 40 tys. zł nakłada na podatnika obowiązek stosowania kasy, chyba że jest on zwolniony z innego tytułu. Jeżeli więc lekarz nie przekroczy obrotów w tej wysokości, będzie nadal korzystał ze zwolnienia i nie będzie musiał instalować kasy - wyjaśnił.

Obowiązek nie dla wszystkich

Zwolnienie z kas utrzymają tzw. usługi sieciowe np. sprzedaż prądu czy gazu, gdzie i tak są wystawiane faktury, oraz takie usługi jak: pocztowe, telekomunikacyjne, finansowe.

Wysokie koszty refundacji

Według Grabowskiego, na refundację części kosztów zakupu kas budżet będzie musiał wydać ok. 250 mln zł.

- Nie jest możliwe precyzyjne oszacowanie pozytywnych skutków dla budżetu związanych z VAT oraz pośrednich w podatkach dochodowych. W średnim okresie skutki te powinny być pozytywne, co będzie się wiązało z ujawnieniem dochodów, które obecnie są w szarej strefie - wyjaśnił.

Wiceminister dodał, że MF po wprowadzeniu kas absolutnie nie chce wprowadzić VAT na usługi medyczne. - Nadal będą one korzystały ze zwolnienia - zapewnił.

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 13 maj 2010 )
Kontrolerzy gnębią szarą strefę [2010-03-23] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 2
wtorek, 23 marzec 2010
W ferie kontrolerzy skarbowi wystawili mandaty na kwotę 1,25 mln zł


Ponad 5,8 tys. mandatów na kwotę przekraczającą 1,25 mln zł wystawili inspektorzy skarbowi podczas trwającej w ferie zimowe akcji kontroli ewidencjonowania obrotów w kasach fiskalnych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.


Resort finansów poinformował, że kontrolowano przede wszystkim punkty sprzedaży w miejscowościach turystycznych i miejscach oferujących usługi związane z zimowym wypoczynkiem. Inspektorzy odwiedzali m.in. stoki narciarskie, lodowiska, wypożyczalnie sprzętu zimowego, szkoły jazdy na nartach, punkty i lokale gastronomiczne oraz stacje paliw.

Cytowany w komunikacie wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz, wyjaśnił że akcja - prowadzona na szeroką skalę - miała za zadanie ograniczenie szarej strefy i tworzenie warunków dla uczciwej konkurencji wśród firm oferujących zimowe atrakcje.

Kary dotyczyły przede wszystkim przypadków nieewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, ale także niewydawania paragonów. "Warto przypomnieć, że bez otrzymania paragonu klient ma dużo większe problemy w dochodzeniu swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady" - zwraca uwagę wiceminister Parafianowicz.

Mandatami karano też właścicieli lub kierowników sklepów, którzy nie dopełnili obowiązku nadzoru nad tymi placówkami. MF informuje, że w przypadku znacznego stopnia szkodliwości społecznej naruszenia prawa, kontrolerzy wnioskowali o wszczęcie postępowań karnych.

Zdaniem Parafianowicza, akcja spełniła rolę prewencyjną. "Większość sprawców od momentu ukarania mandatem prawidłowo wypełniała obowiązki w zakresie ewidencjonowania na kasie rejestrującej, chociaż zdarzały się przypadki karania tych samych osób kilkukrotnie za taki sam czyn, popełniony w różnym czasie" - napisano.

Według inspektorów, najczęściej spotykaną nieprawidłowością był brak kasy fiskalnej bądź rejestrowanie na niej tylko części sprzedaży. Niektórzy przedsiębiorcy uciekali się do oryginalnych sposobów oszukania fiskusa. Inspektorzy ujawnili, że sprzedawcy wyrobów wędliniarskich na jednej z hal targowych korzystali z dwóch urządzeń rejestrujących. Okazało się, że jedno z nich nie jest kasą fiskalną, ale wagą elektroniczną, używaną do markowania legalnej sprzedaży. Sprzedawcy przyznali się do oszustwa i dobrowolnie poddali się karze. Zapłacili 10 tys. zł grzywny i pokryli koszty opinii biegłego.

MF tłumaczy, że przedsiębiorcy często wyjaśniają, iż kasę fiskalną mają w sąsiednim pomieszczeniu. Właścicielka jednej z kontrolowanych kwiaciarni zapewniała, że - z uwagi na konieczność ochrony urządzenia przed wilgocią - kasę przechowuje w szafie. "Mimo ukarania mandatem i wyjaśnienia obowiązku wykorzystywania kasy, właścicielka nadal nie przestrzegała obowiązujących przepisów. Z tego powodu jeszcze tego samego dnia została ukarana ponownie" - napisano w komunikacie.

Zdaniem MF, celem akcji było nie tylko ujawnianie i karanie osób działających wbrew przepisom, ale przede wszystkim profilaktyka. Jako przykład resort podaje jedną z restauracji, w której wcześniej ujawniano już nieprawidłowości. Dziś w restauracji tej obok karty dań znajduje się informacja, że osoba, która nie otrzyma paragonu, ma prawo nie zapłacić za posiłek. "Kontrola w tym przypadku była jedynie formalnością i nie wykazała naruszenia przepisów" - czytamy w komunikacie MF.

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 23 marzec 2010 )
w 2011 r. kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach [2010-02-07] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 3
niedziela, 07 luty 2010
MF: w 2011 r. kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach

Zniesienie trzeciej stawki podatkowej to błąd

Nie ma innego wyjścia jak zwiększenie dochodów podatkowych - uważa prof. Andrzej Kaźmierczak, doradca ekonomiczny prezydenta. »

PAP
Lekarze i prawnicy zaczną używać kas fiskalnych w 2011 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Eksperci uważają, że pomysł jest hasłem wyborczym, ale przyznają, że kasy dyscyplinują do bardziej rzetelnego rozliczania podatku.
Wprowadzenie kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich i u prawników przewiduje przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez premiera Donalda Tuska Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Zdaniem jego autorów, rozszerzenie listy zawodów objętych obowiązkiem stosowania kas fiskalnych zmniejszy szarą strefę i zwiększy wpływy z podatków dochodowych.
"Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku powinniśmy wydać odpowiednie rozporządzenie. Przewidujemy, że wejdzie w życie w 2011 r., np. w kwietniu"- poinformował Maciej Grabowski.
Jego zdaniem, koszty refundacji zakupu nowych kas mogą sięgnąć w 2011 r. ok. 120 mln zł, ale zrekompensują je wyższe wpływy z podatku dochodowego. "Liczymy, że wprowadzenie kas spowoduje wzrost wielkości transakcji ujawnianych przez podatników" - powiedział. Wyjaśnił, że nie ma planów objęcia VAT usług medycznych (korzystają one ze zwolnienia).
Menedżer z PricewaterhouseCoopers Tomasz Rolewicz uważa, że wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania obrotów przez lekarzy i prawników "to gra niewarta świeczki", spowoduje natomiast u nich dodatkowe obowiązki administracyjne. Jego zdaniem resort finansów mógłby uzyskać dodatkowe wpływy do budżetu, ale dopiero po wprowadzeniu kolejnych zmian, np. VAT na usługi medyczne.
"To może być następny krok ministerstwa. Niewykluczone, że najpierw fiskus chce sprawdzić jakie są rzeczywiste dochody grup podatkowych, które nie muszą jeszcze stosować kas. Ich wprowadzenie na pewno zdyscyplinuje podatników do bardziej rzetelnego rozliczania podatku dochodowego" - powiedział. Zaznaczył, że zarówno w przypadku prawników, jak i lekarzy, kontrolerzy będą mieć niewielkie możliwości sprawdzenia, czy ewidencja jest prowadzona prawidłowo. Dlatego plan może nie przynieść zamierzonych korzyści dla budżetu.
Doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy Andrzej Nikończyk uważa, że wprowadzenie kas do kancelarii prawnych i gabinetów lekarskich jest z jednej strony hasłem wyborczym, z drugiej jednak utrudniłoby podatnikom zaniżanie obrotów.
"Duża część podatników czuje, że prawnicy i lekarze prowadzący własne gabinety są premiowani podatkowo, bo nie muszą stosować kas. Tym bardziej, że grupy te są postrzegane jako dobrze sytuowane" - powiedział doradca podatkowy.
Andrzej Nikończyk zwrócił uwagę, że refundacja przez państwo wydatku na zakup kasy (do 700 zł, nie więcej niż 90 proc. ceny kasy) w przypadku prawników będzie wiązała się z nieco niższymi wpływami z VAT do budżetu (podatnik ma możliwość większego odliczenia podatku naliczonego).
W przypadku lekarzy państwo będzie musiało dokonać bezpośredniego zwrotu pieniędzy, co będzie oznaczać dla budżetu konkretny wydatek. Usługi medyczne są bowiem zwolnione z VAT, więc lekarze nie będą mogli go odliczyć.
"Jest jednak powszechne przekonanie, że lekarze nie wykazują całości dochodów w prywatnych gabinetach, a ich obroty pozostają poza kontrolą. Trzeba rozważyć, czy przychód dla budżetu wynikający z tego, że lekarze będą stosować kasy będzie adekwatny do wydatków poniesionych przez budżet" - ocenił doradca podatkowy.
Według niego wprowadzenie kas w gabinetach musi się wiązać z szerszą zmianą przepisów regulujących funkcjonowanie kas. Ich stosowanie nie będzie już bowiem związane z VAT-em, a podatkiem dochodowym.
Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 07 luty 2010 )
Rząd ma plan na Lekarzy i Prawników [2010-01-29] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 8
piątek, 29 styczeń 2010
Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011
(Propozycje)


29 stycznia 2010 r.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


[...]

3.3.1 Ograniczenie uprawnień do zwolnienia z obowiązku stosowania kas
fiskalnych
Cel:
Uszczelnienie systemu VAT oraz – jako efekty pośrednie – uszczelnienie opodatkowania
dochodów i czasu pracy w zawodach medycznych.
Narzędzia:
• Wprowadzenie obowiązku stosowania kas fiskalnych przez prawników i lekarzy oraz
przez osoby wykonujące niektóre inne zawody (lista zawodów i czynności zwolnionych z
obowiązku stosowania kas fiskalnych nie była zmieniana od 2 lat).
Adresaci:
Podatnicy obecnie zwolnieni z obowiązku stosowania kas fiskalnych.
Skutki:
Zmniejszenie szarej strefy i zwiększenie wpływów z podatków dochodowych.
W pierwszym okresie wpływ działania na dochody z VAT będzie ujemny (ok. 120 mln zł), co
jest spowodowane przepisami o zwrocie nakładów na pierwszą kasę (do 700 zł, nie więcej niż
90% kosztów zakupu kasy).
Organ odpowiedzialny:

Minister Finansów

Odliczenia na zakup kasy - więcej niż jeden raz! [2010-01-05] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 9
poniedziałek, 04 styczeń 2010
Materiał wyszukany przez uzytkownika Copycas:

Ulga na zakup kas rejestrujących: można skorzystać więcej niż raz
Tekst pochodzi z numeru: 9/2009 ModPod (http://www.monitorpodatkowy.pl/index.php?mod=m_aktualnosci&cid=27&id=603)

1. W myśl przepisów VATU, na podatnikach dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (i rolników ryczałtowych), ciąży obowiązek rejestracji obrotu za pomocą kas fiskalnych.

2. Zgodnie z art. 111 ust. 4 VATU, podatnicy rozpoczynający prowadzenie – we wskazany wyżej sposób – ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, mogą odliczyć od tego podatku część kwoty wydatkowanej na zakup kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) rejestrowania.

3. Powyższy przepis należy interpretować w ten sposób, że prawo do skorzystania z ulgi na zakup kas przysługuje podatnikowi za każdym razem, gdy powstanie obowiązek ewidencji sprzedaży określonych towarów i usług.

Wyrok NSA z 23.7.2009 r., I FSK 1910/08
 
Przepis art. 111 ust. 1 VATU wprowadza generalny obowiązek ewidencjonowania – za pomocą kas fiskalnych – sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (i rolników ryczałtowych). Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy, podatnicy rozpoczynający rejestrowanie obrotu w powyższy sposób mają możliwość skorzystania z ulgi na zakup kas fiskalnych, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania.

Na gruncie powyższych przepisów VATU przedstawiciele Państwowego Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej Poczta Polska (dalej: Poczta) powzięli wątpliwość, czy Poczcie przysługuje prawo do dwukrotnego skorzystania z ulgi na zakup kas fiskalnych.

Zgodnie z rozporządzeniem MF z 28.3.2006 r. o kasach rejestrujących (obowiązywało do 1.7.2007 r.), do końca czerwca 2007 r. z obowiązku stosowania kas rejestrujących byli zwolnieni podatnicy dokonujący sprzedaży określonych towarów i usług, w tym usług pocztowych. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia było uzyskanie w roku poprzednim odpowiedniego udziału obrotów ze sprzedaży takich towarów i usług w obrotach osiągniętych ze sprzedaży ogółem na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (i rolników ryczałtowych). Poczta spełniała powyższy warunek, do 30.6.2006 r. miała więc prawo korzystać ze zwolnienia od ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych.

Jednocześnie jednak, w kilku punktach zlokalizowanych w różnych miejscach kraju, Poczta prowadziła na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). W myśl rozporządzenia obroty z takiej działalności podlegały obowiązkowi ewidencji, wskazane wyżej zwolnienie nie miało do nich zastosowania. W rezultacie, w związku z rozpoczęciem sprzedaży takich towarów, po stronie Poczty powstał obowiązek ewidencjonowania części sprzedaży – określono tę sytuację mianem „małej fiskalizacji”.

Na potrzeby rejestracji sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników Poczta nabyła określoną liczbę kas fiskalnych. Przy tym skorzystała z ulgi na zakup kas, określonej w art. 111 ust. 4 VATU. Zgodnie z tym przepisem podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, mogą odliczyć od tego podatku część kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania.

Przedstawiciele Poczty obawiali się, że od 1.7.2007 r. przestanie funkcjonować zwolnienie od ewidencjonowania usług pocztowych. W takim przypadku Poczta byłaby zobowiązana do rejestrować za pomocą kas fiskalnych całej sprzedaży dokonywanej na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami (tzw. duża fiskalizacja). Na gruncie art. 111 ust. 4 VATU powzięto wątpliwość, czy jeżeli Poczta zostanie objęta obowiązkiem rejestracji ogółu obrotów, będzie mogła ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas fiskalnych.

Zdaniem Poczty powstanie obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu oraz podatku należnego, w odniesieniu do niektórych grup towarów i usług (części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników), jest niezależne od fiskalizacji całej sprzedaży. Użyty w art. 111 ust. 4 ustawy zwrot „dzień rozpoczęcia ewidencjonowania” nie powinien być bowiem utożsamiany tylko z momentem nabycia kas po raz pierwszy. Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników ograniczał się tylko do tej grupy towarów – w pozostałym zakresie Poczta korzystała ze zwolnienia. Po 30.6.2007 r. obowiązek ten powstanie po stronie Poczty po raz drugi, w stosunku do całej sprzedaży prowadzonej na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami. Także z tym momentem powinno się, według Poczty, wiązać prawo skorzystania z ulgi na zakup kas.

Celem potwierdzenia słuszności powyższych poglądów skierowano do właściwego naczelnika US wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji. Jednakże ani naczelnik, ani – po złożeniu zażalenia – dyrektor IS nie uznali stanowiska Poczty za prawidłowe.

W konsekwencji Poczta wniosła skargę do warszawskiego WSA. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie podzielił stanowiska Poczty i oddalił skargę.

Zdaniem składu orzekającego w tej sprawie nie narusza prawa stwierdzenie, że odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących, przysługuje tylko w stosunku do kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Oznacza to, że kolejne kasy nabywane po dniu powstania obowiązku ewidencjonowania nie będą objęte prawem do odliczenia. W szczególności, w przepisach prawa nie przewidziano – u danego podatnika – kilku terminów rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kas, podobnie, jak nie przewidziano możliwości rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu tylko niektórymi towarami: z konsekwencjami tylko dla odliczenia kwoty zakupu kas, używanych tylko przy tych produktach.

Poczta nie zgodziła się z poglądami WSA i wniosła skargę kasacyjną do NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Poczty, uchylił wyrok i przekazał sprawę WSA do ponownego rozpoznania.

W lakonicznym ustnym uzasadnieniu NSA stwierdził, że zarówno organy podatkowe, jak i sąd I instancji dokonały nieprawidłowej interpretacji art. 111 ust. 4 VATU. Zdaniem NSA, dla prawidłowego rozumienia powyższego przepisu kluczowa jest sposób zapisania przepisu: Podatnicy (…) mogą odliczyć (…) kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Taki zapis (ujęcie w nawiasie sformułowania „powstania obowiązku”) oznacza, że dzień rozpoczęcia ewidencjonowania jest równoznaczny z dniem powstania obowiązku ewidencjonowania. W opisanym stanie faktycznym obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących powstał po stronie Poczty dwa razy: w odniesieniu do małej fiskalizacji (sprzedaż części do pojazdów mechanicznych) i dużej fiskalizacji (ogół sprzedaży). W konsekwencji z każdym z tych momentów wiązało się prawo do skorzystania z ulgi na zakup kas rejestrujących.


--------------------------------------------------------------------------------

Opracowanie: Piotr Kaim, Ewa Szkolnicka, Monika Mąkosa, Robert Wielgórski. Autorzy pracują w Zespole zarządzania wiedzą Działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.


Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 04 styczeń 2010 )
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 109 z 689
Piękne 100-letnie
9004_1.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 50 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10296941
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.