Start O nas
czwartek, 22 marzec 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Artykuły Prasowe
Jak dzieci widzą kasy fiskalne? [2008-04-15] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
wtorek, 15 kwiecień 2008
Na stronach jednego z producentow kas opublikowano interesujące rysuki kas fiskalnych wykonane przez dzieci.
Kliknij na linka poniżej i wybierz.
Który rysunek twoim zdaniem jest najlepszy, który najbardziej przypadł ci do gustu ?
<Link otwierający galerię rysunków>
Kopia elektroniczna, ekspres legislacyjny? [2008-04-11] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 2
piątek, 11 kwiecień 2008
 
  •  Przechowywanie kopii paragonów. Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wczoraj powtórną odpowiedź Ministerstwa Finansów na dezyderat w sprawie likwidacji obowiązku przechowywania kopii paragonów i wydruków z kas fiskalnych. Resort finansów poinformował, że pracuje nad projektem rozporządzenia, które umożliwi stosowanie kas pozwalających na sporządzanie kopii paragonów na nośnikach informatycznych. Prace nad projektem mają się zakończyć w połowie kwietnia.
Elektroniczne kopie już za chwilę [2008-04-05] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
sobota, 05 kwiecień 2008
 
Jak fiskus kontroluje działalność sezonową [2008-04-04] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
piątek, 04 kwiecień 2008

 

PODATKI Obowiązki podatkowe przedsiębiorców, Gazeta Prawna

Jak fiskus kontroluje działalność sezonową

Organy podatkowe mogą w każdej chwili skontrolować przedsiębiorcę działającego sezonowo. Najczęściej przy tego typu działalności fiskus sprawdza poprawność ewidencji obrotu przy użyciu kas fiskalnych.

Działalność sezonowa to taki sam biznes, jak firma prowadzona całorocznie. Takie same są zasady zakładania działalności okresowej oraz jej rozliczania, m.in. pod względem podatkowym. Podobnie jest z kontrolami organów podatkowych. Sprawdzają one działalność sezonową, zwłaszcza pod kątem właściwej ewidencji obrotów, bo w tym zakresie najczęściej dochodzi do nieprawidłowości.

Hasło: kasa fiskalna

Najczęstszym nadużyciem ze strony podatników prowadzących działalność sezonową jest nieinstalowanie kas fiskalnych. Trudno się więc dziwić, że to główny obszar zainteresowania organów podatkowych. Początek maja to zazwyczaj inauguracja letniego sezonu handlowego. Wtedy też urzędy kontroli skarbowej wzmagają swoje czynności kontrolne. Często przeprowadzają akcje pod hasłem: kasa fiskalna.

Sprzedawcy sezonowi są podatnikami podlegającymi tym samym obowiązkom podatkowym, co każdy inny przedsiębiorca podejmujący działalność gospodarczą. Jedynym kryterium zwalniającym z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych jest obrót. Jest to kwota 40 tys. zł dla podatników prowadzących działalność w poprzednich latach i 20 tys. zł dla podatników rozpoczynających działalność. Trzeba też wiedzieć, że kontrole kas fiskalnych przeprowadzane są często równolegle z kontrolami podatkowymi.

Poza błędami przy ewidencji obrotu na kasie fiskalnej kontrole organów podatkowych najczęściej wykazują następujące nieprawidłowości: prowadzenie działalności niezarejestrowanej, sprzedaż poza ewidencją, brak nadzoru, brak kasy rejestrującej mimo obowiązku jej posiadania, brak stosownych wpisów w książce kasy lub brak tej książki w miejscu lokalizacji kasy, brak kasy rejestrującej w punkcie sprzedaży mimo jej posiadania przez podatnika.

Dostęp do informacji

Okres lata sprzyja wykroczeniom skarbowym. W tym czasie handlowcy otwierają swoje stoiska sezonowe w miejscowościach wypoczynkowych i liczą na to, że jako podatnicy nieznani na tym terenie mogą sobie pozwolić na bezkarność. Podatnik, który zamierza prowadzić biznes tylko latem, nie może zakładać, że kontrola go ominie. Zdarza się nawet, że inspektorzy prowadzą kontrole także w godzinach wieczornych czy nocnych. Najczęściej kontrolowane miejsca to: place targowe, bazary, deptaki oraz miejsca o dużym ruchu turystycznym (np. przy zbiornikach wodnych, zabytkach itp.).

Obecnie służby skarbowe mają dużo łatwiejszy dostęp do informacji o podatniku i ustalenie obowiązku posiadania kasy fiskalnej zajmuje kilka minut. Dla większej skuteczności przeprowadzanych akcji inspektorzy kontroli skarbowej wspomagani są zarówno przez skarbowe służby mundurowe, jak i Policję, straż miejską, Straż Graniczną, funkcjonariuszy służb celnych.

Z danych UKS wynika, że akcje dotyczące kas fiskalnych są częściej podejmowane w sezonie letnim, ale kontrole tego typu prowadzone są przez cały rok w całej Polsce.

JAK TO ZROBIĆ...

Czynności urzędu kontroli skarbowej po wykryciu nieprawidłowości

PROBLEM: Podatnik drugi rok z rzędu w okresie od czerwca do października będzie prowadził nad morzem sezonowy punkt gastronomiczny. W ubiegłym roku urząd kontroli skarbowej wykrył u niego nieprawidłowości w ewidencji obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Jakie czynności podejmie UKS, gdy błędy zostaną wykryte również w tym roku?

ROZWIĄZANIE: Po wykryciu nieprawidłowości UKS rozpocznie postępowanie karne skarbowe, a w niektórych przypadkach postępowanie kontrolne. W przypadku ujawnienia przez kontrolujących nieewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, które wypełnia znamiona wykroczenia skarbowego, wszczęte zostaje postępowanie mandatowe i wręczenie mandatu karnego. W ubiegłym roku wysokość mandatu określana była w granicach od 100 zł do 1872 zł. W sytuacji kilkakrotnego stwierdzenia, że w danym punkcie sprzedaż nie jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej sprawę kończy się sporządzeniem wniosku o przeprowadzenie postępowania kontrolnego. Gdy podatnik odmówi przyjęcia mandatu, sporządzany jest (i realizowany) wniosek o wszczęcie dochodzenia karnego skarbowego - finalnie kierowany jest akt oskarżenia do sądu.

EWA MATYSZEWSKA

Jak rejestrować obroty na kasie [2008-04-03] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 1
czwartek, 03 kwiecień 2008
 

PODATKI W MAŁEJ FIRMIE Ewidencje przedsiębiorców, Gazeta Prawna

Jak rejestrować obroty na kasie fiskalnej

Podatnik rejestrujący obroty na kasie fiskalnej musi ujmować w niej każdą sprzedaż. Konieczne jest także każdorazowe wydrukowanie paragonu i przekazanie go kupującemu.

Kasa rejestrująca jest urządzeniem samodzielnym lub może stanowić część składową systemu kasowego. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą ewidencję przy zastosowaniu kas fiskalnych, muszą dokonywać rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i drukować z każdej sprzedaży paragon fiskalny lub fakturę VAT oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Ponadto podatnik musi sporządzać raport dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz raport fiskalny za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Kasa rejestrująca musi spełniać określone kryteria i warunki techniczne. Powinna składać się co najmniej z następujących elementów: modułu fiskalnego wraz z pamięcią fiskalną, z tym że w przypadku systemu kasowego pamięć fiskalną musi posiadać każda kasa wchodząca w skład systemu; nie dopuszcza się instalowania pamięci fiskalnej w jednostce centralnej systemu; drukarki paragonowej; wyświetlacza (ekranu, monitora) przeznaczonego do odczytu przez kupującego danych o wartości sprzedaży.

Dla podatnika najważniejszymi elementami kasy są jej możliwości techniczne rejestracji i drukowania paragonów. Przepisy wymagają m.in., aby kasa zapewniała rejestrację w pamięci fiskalnej kasy co najmniej 1830 raportów fiskalnych dobowych, 200 awaryjnych zerowań pamięci operacyjnej kasy, 30 zmian stawek podatku od towarów i usług. Kasa musi także posiadać zasilanie sieciowo-bateryjne (akumulatorowe) lub bateryjne (akumulatorowe), które musi zapewnić uzyskanie wydruku minimum 200 paragonów, średnio każdy o zawartości 30 wierszy druku, w czasie 48 godzin od momentu zaniku zasilania sieciowego, z wyjątkiem kas posiadających monitory lampowe.

Ważne jest również to, że kasa powinna posiadać dwa wyświetlacze, z których jeden musi zapewniać łatwy odczyt wartości sprzedaży przez nabywcę; pojemność znakowa wyświetlacza nie może zawierać mniej miejsc znakowych niż wynosi łączna wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku.

Ważne!

Paragon fiskalny musi być czytelny i zawierać wszystkie wymagane dane pozwalające nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Jeżeli kasy są dodatkowo wyposażone w funkcje drukowania faktur VAT, to na fakturach tych również musi być zamieszczony numer kontrolny, a wydruk faktury VAT powinien być połączony z zarejestrowaniem przez kasę tej operacji w pamięci fiskalnej

EWA MATYSZEWSKA


<< Start < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 201 - 209 z 689
Piękne 100-letnie
62c7_1.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 36 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10296922
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.