Start O nas
piątek, 19 styczeń 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Artykuły Prasowe
Kary za handel bez kas [2007-06-21] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 4
czwartek, 21 czerwiec 2007
 

Kary za handel bez kas fiskalnych

kop
2007-06-21, ostatnia aktualizacja 2007-06-21 17:38

Poznańscy policjanci i urzędnicy skarbowi przeprowadzili w czwartek kontrolę na terenie kiermaszu części samochodowych w Przeźmierowie.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy od rana sprawdzało firmy handlujące częściami samochodowymi. Pracownicy urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej szukali handlarzy, którzy nie używają kas fiskalnych i nie wydają klientom paragonów. - Takie nieprawidłowości odkryliśmy u 32 osób. Otrzymały one mandaty na łączną kwotę ponad 16 tys. zł - opowiada Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzeczniczka Izby Skarbowej. W tym samym czasie policjanci szukali kradzionych części. Nie znaleźli. - Co nie znaczy, że nie będzie kolejnych kontroli - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskich policjantów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Przedpłaty na Allegro a kasa fiskalna [2007-06-20] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
środa, 20 czerwiec 2007
 
Przedpłaty za transakcje w Internecie trzeba rejestrować

Jeżeli podatnik sprzedaje towary na aukcji internetowej i otrzymuje przedpłatę, powinien zewidencjonować transakcję w kasie fiskalnej od razu, gdy odpowiednia kwota wpłynie na jego konto bankowe

Takie stanowisko zajął naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w interpretacji wydanej podatnikowi prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży towarów na internetowej aukcji Allegro (sygn. III/443-60/05/06/WI).

Przedpłaty, które otrzymuje podatnik, trafiają na jego rachunek bankowy. Towary do klientów wysyła zaś w ciągu dwóch - trzech dni po otrzymaniu przedpłaty. Chciał się dowiedzieć, czy obrót powinien rejestrować w kasie fiskalnej w momencie wydania towaru czy wpływu pieniędzy na jego konto.

Sam uznał, że właściwe jest to drugie rozwiązanie, gdyż wtedy powstaje obowiązek podatkowy. Wyjaśniał, że towary oferowane na aukcji internetowej może kupić każdy zainteresowany. Płaci on cenę obowiązującą w danej chwili w formie przedpłaty. Należności wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy trzy razy dziennie (od poniedziałku do piątku). Jeśli klient ma rachunek w tym samym banku co podatnik, to przedpłaty przekazywane są w trybie online, czyli w momencie dokonania zlecenia (o różnych porach dnia i nocy). Chcąc na bieżąco rejestrować wpływy, sprzedawca musiałby mieć włączony komputer przez 24 godziny i cały czas sprawdzać, czy otrzymał jakieś pieniądze.

Tymczasem ustawa o VAT zobowiązuje do stosowania kas rejestrujących, ale w żaden sposób nie precyzuje zasad wypełniania tego obowiązku. Przepisy nie odnoszą się do tego, w jakim momencie dana transakcja powinna być wykazana w ewidencji kasowej. Powszechnie zaś się przyjmuje, że jest to moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku sprzedaży na aukcji internetowej osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej moment ten to chwila wysyłki towarów do klienta.

Naczelnik łódzkiego urzędu przypomniał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak sprzedawca wcześniej otrzymał część należności, np. przedpłatę czy zaliczkę, to obowiązek podatkowy powstanie już w chwili ich otrzymania. Właśnie wtedy podatnik wystawiający towar na aukcji internetowej powinien zewidencjonować sprzedaż w kasie fiskalnej.

Anna Grabowska
Dla kogo kasy fiskalne od 1 lipca 2007 r.? [2007-06-13] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 2
środa, 13 czerwiec 2007
 
Nadal będą obowiązywać zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych związane z wielkością obrotu (40.000 zł). Zachowany zostanie próg dla stosowania zwolnienia u podatników rozpoczynających działalność (20.000 zł). Nie muszą instalować kas podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Dnia 30 czerwca 2007 r. przestaną obowiązywać zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej m.in. dla dostawców mediów energetycznych, świadczących niektóre usługi komunalne, usługi pocztowe i inne. Obecnie zwolnienia te obowiązują na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 375 ze zm.). Projekt nowego rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów z pewnymi tylko wyjątkami zachowuje zwolnienia od ewidencjonowania obowiązujące w pierwszym półroczu 2007.

Kto będzie musiał zainstalować kasę fiskalną?
Po 30 września 2007 r. obowiązek rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych powstanie w przypadku następujących usług:

 • wspomagających transport drogowy pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.21.25)
  (np. usługi terminali, kontroli natężenia ruchu, badania bezpieczeństwa ruchu),
 • naukowo-badawczych (PKWiU 73)
  (prace badawcze i rozwojowe we wszystkich dziedzinach),
 • w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.30)
  (np. badania składu i właściwości substancji, przeglądy pojazdów  mechanicznych, badania związane z wydawaniem atestów),
 • reklamowych, z wyłączeniem usług związanych z organizacją reklamy handlowej i usługowej (PKWiU 74.4),
 • związanych z pakowaniem prezentów, paczek pocztowych i podobnych (PKWiU 74.82.10-00.50),
 • związanych z poprawą kondycji fizycznej (PKWiU 93.04)
  (np. saun, łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, pijalni wód  leczniczych, centrów fitness),
 • pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 93.05), z wyjątkiem wykonywanych przez schroniska dla zwierząt.
Projekt rozporządzenia utrzymuje dotychczasowe zasady i wielkość kwot odliczeń wydatkowanych z tytułu nabycia kas. Utrzymano również regulację, że brak zgłoszenia kasy do przeglądu w wymaganym terminie lub zaprzestanie działalności skutkuje koniecznością dokonania zwrotu odliczonych lub wypłaconych kwot części wydatków poniesionych na ich zakup.

Producenci Kas i Kigeit: zmiany będą kosmetyczne [2007-06-13] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 1
środa, 13 czerwiec 2007
 
Ostatnia aktualizacja ( środa, 13 czerwiec 2007 )
Czy kasy będą powszechne? [2007-06-11] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
poniedziałek, 11 czerwiec 2007
Upowszechnianie kas, Krzysztof Tomaszewski, Gazeta Prawna


Kasy fiskalne uszczelniają system związany z płaceniem VAT. Dzięki tym urządzeniom znacznie łatwiej jest kontrolować, czy podatnicy rzetelnie wywiązują się ze swych obowiązków wobec fiskusa. Kasy są stosowane coraz powszechniej, mimo że w przeszłości niektórzy podatnicy protestowali przeciwko temu nawet na ulicach. Projekt nowego rozporządzenia, choć nie przewiduje żadnych przełomowych rozwiązań, to jednak zakłada objęcie obowiązkiem stosowania kas kolejnych grup podatników. Wszelkie zwolnienia z instalowania kas, nawet jeśli mają uzasadnienie ekonomiczne czy społeczne, trudno zrozumieć i zaakceptować m.in. podatnikom, którzy już od dawna muszą stosować te urządzenia rejestrujące. Dlatego propozycje mające na celu upowszechnianie kas fiskalnych należy uznać za słuszne.


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 301 - 309 z 686
Piękne 100-letnie
d981_1_b.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 47 gości online
Statystyka
odwiedzających: 9977754
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.