Start O nas
poniedziałek, 26 luty 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Korekta paragonów fiskalnych [2006-04-19] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 1
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 19 kwiecień 2006

Korekta paragonów fiskalnych

podatki.pl, 18.04.2006


Pytanie: Będąc czynnym podatnikiem VAT ewidencjonuję obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W przypadku stwierdzenia błędu w rejestracji sprzedaży po wydrukowaniu paragonu fiskalnego (np. błąd w cenie towaru), paragon zostaje zatrzymany, a transakcja jest ponownie ewidencjonowana w urządzeniu rejestrującym. Paragon z prawidłową wartością sprzedaży zostaje wręczony klientowi. Oryginały paragonów z błędnymi danymi są ewidencjonowane w „rejestrze korekt”. Sporządzając ewidencję sprzedaży, stanowiącą podstawę sporządzenia deklaracji podatkowej VAT-7, ewidencjonuję dane wynikające z raportu fiskalnego okresowego, które podlegają pomniejszeniu o dane z rejestru korekt. Czy taki sposób dokonywania korekty paragonów fiskalnych dokumentujących dokonaną sprzedaż jest prawidłowy?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późń. zm.) obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Natomiast obrotem o którym mowa w art. 111 ust 1 ustawy o VAT, w rozumieniu przepisów art. 29 ust. 1, jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Z kolei § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948, z późn. zm.) nakłada na podatnika prowadzącego ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej obowiązek dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

W przypadku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, korekta danej transakcji możliwa jest jedynie przed wydrukowaniem paragonu, tzn. przed zapisaniem danych w pamięci fiskalnej. Kasa rejestrująca została skonstruowana w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję podatnika w pamięć fiskalną i nie posiada żadnych technicznych możliwości przeprowadzenia korekty informacji zapisanych w jej pamięci.

Pomimo, że obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie normują sposobu dokonywania korekt danych liczbowych zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej to podatnik ma prawo do samodzielnej korekty danych liczbowych zawartych w raporcie okresowym fiskalnym o wartości wynikające z błędnych oryginałów paragonów fiskalnych, które nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo podatkowe nie precyzuje również sposobu ewidencjonowania danych wynikających z błędnych paragonów fiskalnych, a tym samym ich ewidencjonowanie w „rejestrze korekt” należy uznać za prawidłowe.

(A.B.)

< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
IMG_0069.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 51 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10169588
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.