Start O nas
poniedziałek, 26 luty 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Czy Taksówkarz potrzebuje dwóch kas? [2006-06-21] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 21 czerwiec 2006
Gazeta Prawna, Księgowość i Podatki, Ewa Sokołowska


Czy potrzebna jest dodatkowa kasa fiskalna?

 


Podatnik świadczy usługi taksówkarskie i jest zobowiązany z tego tytułu do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Świadczy także usługi parkingowe, z których roczny obrót wynosi około 20 000 zł. Czy dla świadczenia usług parkingowych jest wymagana odrębna kasa fiskalna?

NIE

W związku z tym, że obrót wynikający ze świadczenia usług parkingowych nie przekroczył w zeszłym roku 40 000 zł, podatnik w przypadku świadczenia usług parkingowych nie ma obowiązku, do końca 2006 roku, ewidencjonować ich sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

 

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zasadniczo zarówno świadczenie usług taksówkarskich, jak i parkingowych powinno być ewidencjonowane za pomocą kas rejestrujących.

 

Ustawodawca umożliwił jednak ministrowi finansów określenie w rozporządzeniu grupy podatników, którzy po spełnieniu pewnych warunków są zwolnieni z obowiązku posiadania kas rejestrujących.

I tak, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących podatników, u których kwota obrotu z działalności nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wobec nich nie powstał wcześniej obowiązek ewidencjonowania.

Zwolnienie to obowiązuje do 31 grudnia 2006 roku.

W związku z tym, że obrót wynikający ze świadczenia usług parkingowych nie przekracza wyżej wymienionej kwoty, podatnik w przypadku świadczenia usług parkingowych nie ma obowiązku, do końca 2006 roku, ewidencjonować ich sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

 

Jeżeli minister finansów nie zdecyduje o przedłużeniu powyższego terminu, to podatnik, począwszy od 1 stycznia 2007 roku, będzie zobowiązany do ewidencjonowania obrotu z tytułu świadczonych usług parkingowych przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

 

Powstaje jednak pytanie, czy można używać w tym celu tej samej kasy rejestrującej, używanej przy wykonywaniu usług taksówkarskich. Choć ustawodawca wyraźnie nie zakazuje takiego działania, to z treści przepisów (ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia ministra finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników) można wyinterpretować, że obrót wynikający ze świadczenia dwóch odrębnych rodzajów usług powinien być także odrębnie ewidencjonowany przy zastosowaniu dwóch odrębnych kas rejestrujących. Każda kasa jest urządzeniem unikatowym, ewidencjonującym sprzedaż z określonego źródła. Tym bardziej taka interpretacja jest zasadna przy świadczeniu usług taksówkarskich, ponieważ kasa rejestrująca montowana w taksówce posiada inne parametry techniczne niż kasa mogąca służyć w działalności polegającej na świadczeniu usług parkingowych. Co więcej, każda kasa musi być przypisana do konkretnego niezmiennego miejsca.

W związku z powyższym podatnik od 1 stycznia 2007 roku będzie miał obowiązek ewidencjonowana obrotu z tytułu świadczonych usług parkingowych za pomocą kasy rejestrującej (jeżeli minister finansów nie zdecyduje o przedłużeniu terminu zwolnienia), innej niż kasa służąca mu przy świadczeniu usług taksówkarskich.

 


Ewa Sokołowska doradca podatkowy, kierownik Działu Podatków Pośrednich Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
79ab_1_b.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 22 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10169547
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.