Start O nas
piątek, 03 kwiecień 2020
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Start
Nowości
Popularne
Paragon, formularz, Obcokrajowiec i VAT [2006-06-21] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 4
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 21 czerwiec 2006
Gazeta Prawna, Andrzej Musiał 
Zagraniczni turyści kupią taniej

Turyści mieszkający poza Unią Europejską mogą korzystać ze zwrotu VAT od towarów kupionych w Polsce i wywożonych za granicę. Wartość jednorazowych zakupów w jednym sklepie musi wynieść co najmniej 200 złotych.


Od niedawna turyści spoza UE znowu mogą otrzymywać na granicy zwrot VAT od zakupionych w Polsce towarów. Jako jedyna w kraju refundacją podatku zajmuje się firma Global Refund Polska. Kłopoty związane z odebraniem jej licencji przez Ministerstwo Finansów spowodowały, że przez ponad rok podróżni mogli odzyskać VAT jedynie bezpośrednio u sprzedawcy.

Nie każdy sklep uczestniczy w systemie tax-free shopping (zakupów bez podatku) za pośrednictwem Global Refund. Jak dotąd firma ma podpisane umowy z dużymi sieciami: Media Markt, Saturn, Peak&Cloppenburg, Galeria Centrum, Leroy Merlin, Castorama, Praktiker, Mango, Swarovski.

 


Potrzebny formularz...

 

Zasady zwrotu VAT reguluje rozdział szósty ustawy o podatku od towarów i usług. Turysta dokonujący zakupów w sklepie objętym zawrotem VAT dla podróżnych dostaje od sprzedawcy wypełniony formularz uprawniający do refundacji podatku wraz z paragonem fiskalnym. Dokument taki powinien być wystawiony i wypełniony w dniu zakupów.

 


 

Wzór formularza określa rozporządzenie ministra finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Formularz używany przez Global Refound różni się nieco od wzoru określonego w rozporządzeniu – na przykład zamiast znaczka tax-free posiada logo firmy.

Z refundacji mogą korzystać tylko osoby niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.

 

Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

 

...wywóz towaru

Wartość zakupów uprawniających do zwrotu VAT powinna wynieść co najmniej 200 złotych. Zwrotem VAT nie jest objęta sprzedaż paliw silnikowych. Zakupy muszą być dokonane jednego dnia i w jednym sklepie. Towar musi zostać wywieziony w stanie nienaruszonym poza terytorium UE nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Eksport towaru potwierdza pieczątka granicznego urzędu celnego. Jej brak uniemożliwia zwrot podatku. Z podbitym przez celnika dokumentem tax-free turysta powinien udać się do punktu refundacji Global Refund, gdzie otrzyma VAT zawarty w cenie wywożonych towarów pomniejszony o prowizję pośrednika. Punkty takie działają niemal na każdym większym przejściu granicznym, w portach i na lotniskach oraz w dużych miastach. Ponieważ dokument tax-free jest ważny przez 4 miesiące następujące po miesiącu, w którym dokonano zakupów, turysta może wystąpić o zwrot podczas ponownego pobytu w Polsce lub w jednym z ponad 200 biur Global Refund w krajach, które refundują czeki z całego świata. Jedynym sposobem odzyskania pieniędzy w Polsce jest gotówka.

 


...i pieczątka urzędnika

 

Pośrednik kredytuje zwrot VAT zagranicznym turystom. Dopiero na podstawie podstemplowanego dokumentu tax-free Global Refund występuje do sprzedawcy o zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego, wystawiając notę obciążeniową. Otrzymanie przez sprzedawcę noty oraz oryginałów dokumentów tax-free ostemplowanych przez urząd celny pozwala mu zastosować 0-proc. stawkę VAT.

 

 

  
OBOWIĄZKI SPRZEDAWCY

W systemie zwrotu VAT turystom sprzedawca jest obowiązany:

• poinformować o tym na piśmie naczelnika urzędu skarbowego;
• zapewnić podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim;
• oznaczyć punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku;
• poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny może odebrać podatek,
• poinformować urząd skarbowy o tym, z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku oraz przedłożyć kopie tych umów.


Zwrot VAT jest możliwy także bezpośrednio u sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku refundacji podatku przez pośrednika turysta musi posiadać na dokumencie tax-free pieczątkę świadczącą, że wywiózł towar poza UE.

Ostatnia aktualizacja ( środa, 21 czerwiec 2006 )
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
130416568_4.jpg
Nagłówki RSS
Gościmy
Aktualnie jest 99 gości online
Statystyka
odwiedzających: 15757555
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.