Start O nas
poniedziałek, 26 luty 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Jak nazywać towary w bazie PLU [2006-09-06] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 1
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 06 wrzesień 2006
Podatki.pl


Jaki przepis reguluje szczegółowość wpisania towarów handlowych w pamięci kasy fiskalnej?
Jak bardzo szczegółowo towary handlowe mają być ujęte w kasie fiskalnej? Czy wystarczy tylko podział na stawki VAT ?


"(...) na paragonie fiskalnym ma znajdować się nazwa towaru lub usługi. Przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć (zgodnie ze "Słownikiem Języka Polskiego" PWN) nazwę jednostkową (tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat). Oznacza to, że używanie nazw grup towarowych zamiast jednoznacznie definiującej towar lub usługę nazwy indywidualnej jest naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4 aktualnie obowiązującego rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków.

Minister Finansów w piśmie kierowanym do Izb i Urzędów Skarbowych i Urzędów Kontroli Skarbowej znak PP7-7253/240/94 z dnia 7 września 1994 r. (Biuletyn Skarbowy 1995/6 str. 25) poinformował, że nazwa na paragonie drukowanym przez kasę powinna być tak skonstruowana, aby poprzez tę nazwę towaru (usługi) i odpowiadającą mu cenę można było określić indywidualnie zakupiony towar.

Pismo to nie zawiera zgody Ministerstwa Finansów, że dopuszcza się zastępowanie indywidualnej nazwy towaru (usługi) nazwą grupy towarowej, zwłaszcza w sytuacji potencjalnego zagrożenia, że może to być wykorzystywane do nadużyć w zakresie niepoprawnego przyporządkowania towaru lub usługi do właściwych stawek podatkowych.

Należy podnieść, że jest to samowolne działanie podatników liczących na brak kontroli służb skarbowych w tym zakresie.

Należy wskazać, że zaprogramowanie nazwy towaru (usługi) niezgodnie z ww. wymogami wyczerpuje przesłanki wadliwego prowadzenia ewidencji. Należy więc rozważyć zasadność zastosowania przepisów art. 53 § 22 w związku z art. 61 § 3 Kodeksu karnego skarbowego"

wyciąg z pisma Pismo Ministerstwa Finansów z dnia 11 maja 2000 r. znak PP7-7253/272/00/JC

< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
image008.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 29 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10169560
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.