Start O nas
niedziela, 16 grudzień 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Co z opakowaniami i podatkiem VAT [2006-09-13] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 13 wrzesień 2006
 
ROZMOWA Prof. Witold Modzelewski, Rzeczpospolita
Podatek zależy od treści umowy użyczenia
Prof. Witold Modzelewski o podatkach

prezes Instytutu
Studiów Podatkowych
Rz: Podatnicy, którzy umówią się z kontrahentem na termin zwrotu opakowania, nie zapłacą VAT. Bez określenia takiego terminu mają na zwrot 60 dni. Jeśli nie zdążą - sprzedający wystawi fakturę. W ten sposób obrót takimi samymi opakowaniami zwrotnymi może być opodatkowany lub nie.

Witold Modzelewski : To rzecz normalna, że skutek podatkowy może zależeć od treści czynności prawnej.

Jeśli chodzi o sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych, to możliwe są trzy sytuacje. W pierwszej towar jest sprzedawany (w sensie prawnym) wraz z opakowaniem zwrotnym, a następnie sprzedawca odkupuje opakowanie od nabywcy. W drugiej sprzedawca wydaje rzecz w opakowaniu zwrotnym, lecz nie sprzedaje - użycza je - ale określa szczegółowo termin zwrotu. Wówczas nie fakturuje opakowania. I dopiero gdy opakowanie nie zostanie zwrócone na czas, sprzedawca musi wystawić fakturę. W trzeciej sytuacji sprzedawca nie fakturuje opakowania, tylko użycza je bez określenia terminu zwrotu.

Ale przecież w umowie użyczenia należy określić termin używania oraz termin zwrotu opakowania?

Tak. Dlatego ten sposób postępowania jest wadliwy z punktu widzenia prawnego. Jeżeli wydaje się rzecz do używania, ale nie na własność, to trzeba określić termin jej używania.

Podatnicy więc mogą się umawiać nawet na 50-letni termin zwrotu opakowania i wówczas nie zapłacą VAT.

I tak się dzieje, bo strony w umowach tak określają termin zwrotu, aby w praktyce wyłączyć z opodatkowania obrót opakowaniami zwrotnymi.

Taką regulację wprowadził § 19 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia. Czy przepis ten jest zgodny z konstytucją?

Z całą pewnością nie. Artykuł 217 konstytucji wyraźnie stanowi o tym, że nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje tylko w drodze ustawy. Przepis ten wyłącza z opodatkowania w określonych sytuacjach przekazywane opakowania zwrotne, czyli określa zakres obowiązku podatkowego.

A poza tym rozporządzenie to w tym zakresie zostało wydane bez upoważnienia ustawowego. Minister finansów upoważniony został do określenia szczegółowych zasad wystawiania faktur. Ale ustawodawca nie udzielił ministrowi delegacji do wyłączenia z opodatkowania wydawania opakowań zwrotnych. Problem powinien dotrzeć jak najszybciej do rzecznika Trybunału Konstytucyjnego.

Są już jakieś orzeczenia sądowe w tej sprawie?

Nie słyszałem o tym na razie. Ale podatnicy mogą powoływać się na sprzeczność z delegacją ustawową.

Coś się zmieni?

Nie. O tym problemie widocznie zapomniano podczas pisania ustawy i chciano to poprawić, wydając właśnie takie rozporządzenie.

Magdalena Matusik
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
4890_12.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 130 gości online oraz 1 użytkownik online
  • Zibi1789
Statystyka
odwiedzających: 11935981
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.