Start O nas
wtorek, 21 sierpień 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Nie masz kasy - TRACISZ! [2006-09-13] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 13 wrzesień 2006
 

Nie masz kasy - tracisz, Rafał Kerger, Puls Biznesu

Podatnikom, którzy nie zainstalowali kasy fiskalnej, choć są do tego zobowiązani, grożą surowe kary.

Od 1 września kasy muszą mieć m.in. sprzedawcy sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, fotograficznego, zapisanych płyt CD, DVD, dyskietek i kart pamięci. Zainstalować kasy musieli też sprzedawcy kartridży i wyrobów z (lub z udziałem) metali szlachetnych, których sprzedaż nie jest zwolniona z VAT, oraz sprzedawcy silników spalinowych i części do nich. Obowiązkiem rejestracji obrotu została też objęta sprzedaż internetowa tych produktów i ich nieodpłatna dostawa.

Bez 30 procent

A jeśli ktoś kasy jednak nie ma? Co za to grozi?

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT taki sprzedawca traci prawo do odliczenia 30 proc. podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Dotyczy to jednak tylko okresu między zaistnieniem obowiązku instalacji kasy a faktycznym rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu za pomocą kas.

— Ta sankcja wywołuje kontrowersje. Sporne jest, czy owe 30 procent dotyczy wyłącznie towarów, których sprzedaż następnie powinna być ewidencjonowana za pomocą kas, czy też wszystkich towarów kupionych przez podatnika — mówi Ewa Sokołowska-Strug z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej (ECDiDP).

Wykładnia gramatyczna

Kiedy obowiązywała poprzednia ustawa o kasach, NSA w wyroku z 16 listopada 1998 r. stwierdził, że „naruszenie przez podatnika obowiązku [rejestracji kasy — przyp. red.] (...) powoduje, że (...) traci on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług tylko do tej części obrotu, która podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących”.

— Jednak przedsiębiorcy powołujący się na to korzystne dla nich stanowisko nie powinni mieć złudzeń. Urzędnicy mają dobre podstawy, by ograniczyć firmie prawo do odliczenia 30 proc. VAT naliczonego przy nabyciu wszystkich towarów — podkreśla Kinga Tentszert z ECDiDP.

Dlaczego? Bo wykładnia przepisów podatkowych powinna być dosłowna, a preferowaną jej metodą jest wykładnia gramatyczna — co potwierdza wyrok NSA z 23 lutego 1994 r. (sygn. III SA 1312/93). A gramatyczna wykładnia art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w sprawie sankcji za nieposiadanie kas fiskalnych jest taka jak opisana na początku tego tekstu.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2180 (2006-09-12), str. 22
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
62c7_1.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 105 gości online oraz 1 użytkownik online
  • kas
Statystyka
odwiedzających: 11190731
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.