Start O nas
piątek, 03 kwiecień 2020
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Start
Nowości
Popularne
Pracownicze prezenty z paragonem [2006-11-06] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 1
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
poniedziałek, 06 listopad 2006
 
Prezent dla pracownika tylko z paragonem, Rzeczpospolita

Pracodawca, który przekaże pracownikowi aparat fotograficzny w dowód uznania dla jego osiągnięć, musi to zarejestrować w kasie fiskalnej

Nie tylko zresztą aparat fotograficzny. Chodzi również o inne towary, takie jak sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, nagrane płyty CD, DVD, kasety magnetofonowe, taśmy magnetyczne, dyskietki, karty pamięci, kartridże.

O tym, że od 1 września sprzedaż takich rzeczy musi zarejestrować kasa fiskalna, już wiadomo. Większość firm nie zdaje sobie jednak sprawy, że nakaz dotyczy także bezpłatnego przekazania tych towarów przez pracodawcę podwładnemu. I to nawet gdy w firmach w ogóle nie ma kas fiskalnych.

- Muszą więc kupić specjalnie do tego celu kasę - mówi Ewa Sokołowska, doradca podatkowy.

Wygląda na to, że pracodawcy nie będą już tak skorzy do nagradzania.

- Na tych przepisach ustawy tracą i pracodawcy, i pracownicy - dodaje Paweł Wójciak, doradca podatkowy.

Przekazanie to też sprzedaż
Zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się nie tylko sprzedaż, lecz również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.

- W szczególności przez dostawę rozumie się przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, jeżeli podatnik miał prawo obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności (choćby w części) - twierdzi Ewa Sokołowska.

Zasady obowiązkowego ewidencjonowania obrotu od 2006 r. określone zostały w rozporządzeniu ministra finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie przewiduje jednocześnie zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dla wybranych grup podatników oraz wybranych kategorii usług. Ale tylko do końca roku. Załącznik wymienia m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badanie rynków i opinii publicznej, doradztwo w sprawach prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Bezwzględnie z paragonem
Żadne zwolnienie z obowiązku rejestrowania za pomocą kasy od 1 września nie obejmuje przekazania pewnej grupy towarów pracownikom. Dotyczy to sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego. Jest też obowiązkowe zewidencjonowanie w kasie przekazania na rzecz pracowników nagranych (z zapisanymi danymi) lub zapisanych pakietami oprogramowania komputerowego (w tym sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów. Ale nie tylko. Na liście znajdują się również:
> przekazanie na rzecz pracowników usługi przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej, osób i ładunków taksówkami;
> przekazanie na rzecz pracowników silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych ( PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep ( PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników ( PKWiU 34.3);
> przekazanie na rzecz pracowników wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Jeśli zwolnienie nie zostanie przedłużone, to sprzedaż lub przekazanie towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia trzeba będzie dokumentować paragonem z zainstalowanej kasy fiskalnej.

MAGDALENA MATUSIK
Podyskutuj o tym artykule z autorką e-mail:


Muszą przejść przez kasę
Pracodawca musi zewidencjonować (jeżeli nie jest zobligowany do stosowania kasy fiskalnej, teraz musi ją zainstalować):
> przekazywane/sprzedawane pracownikom niektóre używane urządzenia należące do firmy (np. radio, aparat fotograficzny),

> przyznaną nagrodę w konkursie na pracownika roku (np. radio, aparat fotograficzny),

> wyprzedawane pracownikom własne wyroby, np. z nadwyżek magazynowych,

> bezpłatnie przekazane pracownikom płyty CD z kolędami jako prezent gwiazdkowy,

> wyprzedawane pracownikom firmowe telefony komórkowe.

Sklep internetowy mający w ofercie aparaty fotograficzne, radia, telewizory, telefony komórkowe, płyty CD i DVD, kasety magnetofonowe, kasety wideo czy dyskietki musi teraz ewidencjonować ich sprzedaż. Również niezobligowani do stosowania kasy muszą ją zainstalować.


Nie muszą przechodzić przez kasę
Pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania:
> przekazanych przedstawicielom handlowym telefonów komórkowych i notebooków w celu realizacji powierzonych im zadań (gdyby wymienione przedmioty były np. nagrodą w konkursie, obowiązek ewidencji dotyczyłby jedynie telefonu komórkowego jako sprzętu telekomunikacyjnego),

> zapewnianego pracownikom nieodpłatnego transportu do zakładu pracy (zwolnienie to nie będzie obowiązywać, gdy świadczone przez pracodawcę usługi obejmują przewozy regularne i nieregularne pasażerskie w komunikacji samochodowej).


Kary za brak kas

prawo_a_9-1.F.jpg
Łukasz Mazur, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej


Trzeba pamiętać o sankcjach za niezainstalowanie kasy. Ma to bowiem poważne konsekwencje. Niezarejestrowanie sprzedaży lub przekazania w określonych przypadkach i niewydanie paragonu jest przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym, za które podatnikowi grozi co najmniej mandat. Gdy pracodawca przekaże pracownikowi, np. jako nagrodę, towar objęty tym obowiązkiem, kara za tzw. brak paragonu będzie szczególnie dotkliwa i zniechęcająca.

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 06 listopad 2006 )
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
452b.jpg
Nagłówki RSS
Gościmy
Aktualnie jest 119 gości online
Statystyka
odwiedzających: 15757623
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.