Start O nas
poniedziałek, 27 maj 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
CD i DVD w czasopismach, stosowanie kas [2007-03-07] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 07 marzec 2007
 
Kasy fiskalne
IZBA SKARBOWA W KIELCACH O DOŁĄCZONYCH DO CZASOPISM PŁYTACH CD I DVD
Stosowanie kasy fiskalnej zależy od ceny

Gdy dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na cenę całego zestawu (czasopismo + płyta), to istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i podatku przy zastosowaniu kasy.


Izba Skarbowa w Kielcach rozstrzygnęła, czy sprzedaż prasy z dodatkiem płyt CD i DVD osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym podlega rejestracji za pomocą kasy fiskalnej.

Gazety z płytami

Podatniczka prowadzi działalność polegającą na sprzedaży typowej dla kiosków ruchu. Wśród sprzedawanych artykułów znajdują się m.in. czasopisma i gazety z płytami CD i DVD. Symbol PKWiU oraz stawka VAT stosowane w obrocie tymi artykułami dotyczą tylko gazet i czasopism, nie jest natomiast stosowany podział na dwa odrębne artykuły. Podatniczka uważa, że nie ma obowiązku instalowania kasy fiskalnej, gdyż przedmiotem sprzedaży jest prasa, a nie płyty CD i DVD, mimo że wpływają na cenę.

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Przewidziano obowiązek rejestracji obrotu za pomocą kas fiskalnych dla wszystkich podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz wskazanych kategorii podmiotów.

WAŻNE

Czasopisma z dołączonymi płytami CD i DVD są towarami w rozumieniu ustawy o VAT, zatem ich sprzedaż stanowi dostawę towaru, która podlega opodatkowaniu VAT

Dostawa towarów

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar rozumie się natomiast rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zarówno czasopisma, jak i dołączone do nich dodatki, czyli płyty CD i DVD, są towarami w rozumieniu ustawy o VAT, zatem ich odpłatne przekazanie stanowi dostawę towaru, która podlega opodatkowaniu VAT.

Różnica między cenami

W omawianym przypadku występuje różnica pomiędzy dwoma cenami: czasopisma z płytą i bez płyty. Oznacza to, że wydanie płyt jako dodatku do czasopisma nie może być traktowane jako przekazanie towaru w formie prezentu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, gdyż jest odpłatne. W związku z tym tylko w przypadku, gdy płyty nie mają wpływu na cenę całego zestawu – dołączenie do czasopism płyt CD i DVD jako czynność nieodpłatna nie stanowi obrotu z odpłatnej dostawy towaru w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Natomiast w przypadkach gdy załączone płyty (towary) będą zwiększały cenę dostawy w stosunku do ceny samego czasopisma – to wówczas będziemy mieli do czynienia z odpłatnym wydaniem dwóch różnych towarów o różnej klasyfikacji statystycznej i różnych stawkach podatkowych.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 15 lutego 2007 r.
(nr PP2-443-9/2007)

Ewa Matyszewska
Ostatnia aktualizacja ( środa, 07 marzec 2007 )
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
822a_122.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 95 gości online
Statystyka
odwiedzających: 13052831
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.