Start O nas
niedziela, 21 kwiecień 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Przedpłaty na Allegro a kasa fiskalna [2007-06-20] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 20 czerwiec 2007
 
Przedpłaty za transakcje w Internecie trzeba rejestrować

Jeżeli podatnik sprzedaje towary na aukcji internetowej i otrzymuje przedpłatę, powinien zewidencjonować transakcję w kasie fiskalnej od razu, gdy odpowiednia kwota wpłynie na jego konto bankowe

Takie stanowisko zajął naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w interpretacji wydanej podatnikowi prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży towarów na internetowej aukcji Allegro (sygn. III/443-60/05/06/WI).

Przedpłaty, które otrzymuje podatnik, trafiają na jego rachunek bankowy. Towary do klientów wysyła zaś w ciągu dwóch - trzech dni po otrzymaniu przedpłaty. Chciał się dowiedzieć, czy obrót powinien rejestrować w kasie fiskalnej w momencie wydania towaru czy wpływu pieniędzy na jego konto.

Sam uznał, że właściwe jest to drugie rozwiązanie, gdyż wtedy powstaje obowiązek podatkowy. Wyjaśniał, że towary oferowane na aukcji internetowej może kupić każdy zainteresowany. Płaci on cenę obowiązującą w danej chwili w formie przedpłaty. Należności wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy trzy razy dziennie (od poniedziałku do piątku). Jeśli klient ma rachunek w tym samym banku co podatnik, to przedpłaty przekazywane są w trybie online, czyli w momencie dokonania zlecenia (o różnych porach dnia i nocy). Chcąc na bieżąco rejestrować wpływy, sprzedawca musiałby mieć włączony komputer przez 24 godziny i cały czas sprawdzać, czy otrzymał jakieś pieniądze.

Tymczasem ustawa o VAT zobowiązuje do stosowania kas rejestrujących, ale w żaden sposób nie precyzuje zasad wypełniania tego obowiązku. Przepisy nie odnoszą się do tego, w jakim momencie dana transakcja powinna być wykazana w ewidencji kasowej. Powszechnie zaś się przyjmuje, że jest to moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku sprzedaży na aukcji internetowej osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej moment ten to chwila wysyłki towarów do klienta.

Naczelnik łódzkiego urzędu przypomniał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak sprzedawca wcześniej otrzymał część należności, np. przedpłatę czy zaliczkę, to obowiązek podatkowy powstanie już w chwili ich otrzymania. Właśnie wtedy podatnik wystawiający towar na aukcji internetowej powinien zewidencjonować sprzedaż w kasie fiskalnej.

Anna Grabowska
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
130416568_3.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 102 gości online
Statystyka
odwiedzających: 12791909
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.