Start O nas
piątek, 20 lipiec 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Nowości
Popularne
Koniec działalności, remanent, kasa [2007-06-29] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 6
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
piątek, 29 czerwiec 2007
 
CO TRZEBA OPODATKOWAĆ NA ZAKOŃCZENIE DZIAŁALNOŚCI
Remanent bez kasy fiskalnej

Przedsiębiorca likwidujący działalność musi sporządzić spis z natury i opodatkować wykazane w nim towary. Czy obowiązek ten dotyczy kasy fiskalnej? Moim zdaniem nie.


Wprawdzie w rozumieniu ustawy o VAT kasa to też towar. Jednak podatnik nie kupił go po to, aby później sprzedać, ale dlatego, że miał taki obowiązek.


Przymus dla podatnika

O kasach rejestrujących mówi art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnicy sprzedający na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister finansów poświęcił im dwa obszerne rozporządzenia - z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących oraz z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Jeśli podatnik jest zobowiązany do stosowania kasy, musi ją kupić, inaczej popadnie w konflikt z prawem i straci częściowo prawo do odliczania podatku naliczonego. Zgodnie z art. 53 § 21 kodeksu karnego skarbowego zapisy kasy rejestrującej są takimi samymi księgami jak księgi rachunkowe czy podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Sprzedażą kas mogą zajmować się jedynie podmioty uprawnione przez ministra finansów. Po zakupie i ufiskalnieniu kasa - co do zasady - może być stosowana wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży podatnika, bez prawa jej używania przez osoby trzecie.


Co na zakończenie

W razie likwidacji działalności podatnik przestaje prowadzić zapisy w księgach. Nie sprzedaje już towarów, a więc nie robi odpowiednich wydruków przy użyciu kasy. Na koniec pracy kasy powinien przeprowadzić z udziałem serwisanta i pracownika urzędu skarbowego odczyt zawartości jej pamięci. Opisuje go w specjalnym protokole. Przepisy nie określają, w jakim czasie po zgłoszeniu zaprzestania działalności podatnik ma przeprowadzić odczyt pamięci kasy. Jeżeli zamierza on, po np. kilkumiesięcznej przerwie, działalność wznowić, to nie ma żadnych przeszkód do wykorzystywania posiadanej ufiskalnionej kasy do ewidencjonowania obrotu.


Do spisu towary na sprzedaż

Zgodnie z art. 14 ustawy o VAT na koniec działalności opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. W spisie ujmuje się jedynie te towary, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednocześnie art. 14 ust. 7 dla pewnej grupy podatników wprowadza zwolnienie dostawy towarów objętych uprzednio likwidacyjnym spisem z natury. Ustawodawca przyjmuje więc, że towary ujęte w remanencie są towarami zbywalnymi, które można sprzedać. Kasa rejestrująca takim towarem nie jest. Nie istnieje przecież rynek używanych kas fiskalnych.

Podstawą opodatkowania towarów ujętych w remanencie jest ich cena nabycia lub koszt wytworzenia. Takie unormowanie ma zniechęcić podatników do prowadzenia działalności jedynie po to, aby bez VAT wejść w posiadanie rzeczy kupionych na firmę. Bo takie niebezpieczeństwo występowałoby, gdyby w ustawie nie było art. 14. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby poza meblami, telewizorem, lodówką, kamerą itp. podatnik pragnął stać się szczęśliwym posiadaczem kasy. Jest ona towarem, ale przecież nie takim samym jak buty, piwo w puszce czy też zeszyt. Ktoś, kto prowadzi sklep i zamierza go zlikwidować, na pewno będzie rozumiał, że te towary musi ująć w spisie z natury. Trudno jednak znaleźć przesłanki do wpisywania do remanentu likwidacyjnego kas rejestrujących.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku z 29 października 2004 r. (PI/005-1926/04/CIP/01), w której czytamy: "wartość kasy rejestrującej wycofanej z użycia niestanowiącej przedmiotu obrotu nie powinna zostać ujęta w spisie z natury towarów sporządzonym na dzień likwidacji działalności gospodarczej podatniczki".

Andrzej Biedacha, doradca podatkowy Kancelaria TAX s.c., Lublin
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
8a38_1.jpg
Nagłówki RSS
Gościmy
Aktualnie jest 39 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10960587
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.