Start O nas
sobota, 20 lipiec 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Czy ewidencja przez kasę dotyczy serwisu samochodowego [2007-08-29] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 29 sierpień 2007
 

Czy ewidencja przez kasę dotyczy serwisu samochodowego

Czy serwis wymiany ogumienia sprzedający zarówno opony używane, jak i nowe musi posiadać kasę fiskalną?

JAROSŁAW FERDYN

ekspert podatkowy, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego

Nie

Pod warunkiem że obrót podatnika ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku kwoty 40 tys. zł, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność w bieżącym roku kwoty 20 tys. zł.

Przepisy ustawy o VAT nakładają na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Rozporządzenia wydawane okresowo przez ministra finansów przewidują jednak liczne wyjątki w zakresie powyższego obowiązku i zwalniają na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z konieczności ewidencjonowania.

Na wstępie podkreślić należy, iż wskazane czynności (tj. sprzedaż opon) nie są czynnościami wymienionymi w załączniku do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które są przedmiotowo wprost zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, ani też w par. 4 rozporządzenia, który wymienia czynności objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania. Analizując katalog pozostałych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania - określony w par. 2 i 3 rozporządzenia - uznać należy, że w analizowanym przypadku zastosowanie ma par. 3 ust. 1 pkt 3, zgodnie z którym do 31 grudnia 2007 r. z obowiązku ewidencjonowania zwolnieni są podatnicy, u których kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 tys. zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w bieżącym roku obowiązek instalacji kasy nie powstanie natomiast, gdy kwota obrotu nie przekroczy 20 tys. zł (par. 3 ust. 5 rozporządzenia).

Pewne wątpliwości może nasuwać par. 4 pkt 4 rozporządzenia, zgodnie z którym zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w par. 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów m.in. przy dostawie części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). Jednak opony samochodowe to nie części samochodowe objęte grupowaniem PKWiU 34.3. Ujęte są one w PKWiU 25.1. - wyroby z gumy, a z kolei usługi w zakresie handlu detalicznego oponami sklasyfikowane są jako PKWiU 50.30.21-00.00.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że podatnik prowadzący działalność w zakresie sprzedaży nowych i używanych opon nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, o ile jego obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyły wskazanych w rozporządzeniu kwot.

Wskazane zwolnienie (stosownie do par. 3 ust. 4 rozporządzenia) traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2007 roku przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż w 2007 roku zwolnienie obowiązywać będzie natomiast do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł.

(AP)

PODSTAWA PRAWNA

■  Art. 111 ust. 1-9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

■  Par. 2, par. 3 ust. 1 pkt 3, ust. 4 i ust. 5 oraz par. 4 pkt 4 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 116, poz. 804).

< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
442.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 126 gości online
Statystyka
odwiedzających: 13601210
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.