Start O nas
poniedziałek, 23 lipiec 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Wyrok w sprawie odpisów 50%-towych [2007-10-05] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
piątek, 05 październik 2007
 

Naczelny Sąd Administracyjny o obowiązku ewidencji VAT

Odliczenie połowy wydatków tylko od pierwszej kasy fiskalnej

Podatnik może odliczyć od podatku 50 proc. ceny zakupu kasy fiskalnej. Prawo to przysługuje jednak tylko w stosunku do pierwszych kas, czyli zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania.

ORZECZENIE

Podatnik w 2003 roku rozpoczął ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Potem zaprzestał prowadzenia działalności objętej tym obowiązkiem. W 2004 roku wznowił działalność i znów musiał używać kasy fiskalnej. Postanowił jednak wystąpić o interpretację podatkową. Zapytał, czy może znów skorzystać z prawa do odliczenia 50 proc. wydatków na nabycie kasy fiskalnej.

Organy podatkowe wyjaśniły, że prawo do odliczenia przysługuje tylko w przypadku tzw. pierwszej kasy. Również wojewódzki sąd administracyjny przychylił się do tego stanowiska. Oddalając skargę podatnika, wyjaśnił, że zgodnie z przepisami obecnej ustawy o VAT, podatnik nie może korzystać z odliczenia w stosunku do wszystkich zakupionych kas.

Spór trafił na wokandę NSA. Podatnika przekonywał, że o prawie do odliczenia decyduje dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, a nie rozpoczęcia ewidencjonowania po raz pierwszy.

NSA oddalił skargę kasacyjną. Przypomniał, że sporny przepis art. 111 ust. 4 ustawy o VAT pozwala podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, na odliczenie od podatku kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł. Sąd nie miał wątpliwości, że chodzi tu tylko o tzw. pierwszą kasę fiskalną. Inaczej mówiąc, podatnik może odliczyć połowę wydatków, ale związanych z kasami zgłoszonymi w związku z tym, że po raz pierwszy musi zacząć stosować kasy. NSA zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami wykonawczymi, jednym z warunków zastosowania odliczenia jest złożenie oświadczenia o liczbie i miejscu instalacji kas fiskalnych.

Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt IFSK 1266/07


2,5 tys. zł maksymalnie można odliczyć na zakup kasy


ALEKSANDRA TARKA

< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
7771_1.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 92 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10987657
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.