Start O nas
niedziela, 08 grudzień 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Likwidacja działalności a zwrot odliczenia [2007-10-22] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
poniedziałek, 22 październik 2007
 

VAT | Ulga na zakup kasy fiskalnej

Szybka likwidacja działalności oznacza zwrot odliczenia

Podatnicy, którzy otrzymali zwrot wydatków na zakup kasy fiskalnej, w określonych przypadkach są zobowiązani do zwrotu ulgi fiskusowi.

Podatnicy podlegający obowiązkowi prowadzenia obrotu przy pomocy kas fiskalnych mogą odliczyć kwotę na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 50 proc. ceny jej zakupu (bez podatku), jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł. W określonych przypadkach podatnicy są jednak zobowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot na zakup kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 111 ust. 6 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) konieczność taka wystąpi w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik przestanie używać kasy lub w obowiązującym terminie nie dokona zgłoszenia urządzenia do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis. Dodatkowe okoliczności powodujące po stronie podatnika zwrot odliczonych lub otrzymanych kwot określone zostały w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2007 r. nr 116, poz. 804). Ulgę trzeba zatem zwrócić fiskusowi, w przypadku gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zaprzestanie działalności, nastąpi otwarcie likwidacji, zostanie ogłoszona upadłość, nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) oraz w sytuacji, gdy dokona odliczenia ulgi z naruszeniem przepisów rozporządzenia.

Obowiązek zwrotu powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Czynni podatnicy VAT powinni dokonać zwrotu odliczonych kwot nie później niż w terminie rozliczenia podatku za ten miesiąc lub kwartał. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia VAT - nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Zwrotu kwot odliczonych lub otrzymanych należy dokonać na rachunek bankowy urzędu skarbowego.


MAGDALENA MAJKOWSKA

< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
35side.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 17 gości online oraz 2 użytkowników online
  • JDEL68
  • dizmar
Statystyka
odwiedzających: 14584529
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.