Start O nas
niedziela, 21 kwiecień 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Naczelny Sąd Administracyjny o paragonach fiskalnych [2008-06-10] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
wtorek, 10 czerwiec 2008
 

Nazwa towaru musi być oznaczona indywidualnie

Podatnik nie może na paragonach fiskalnych używać nazw grupowych towarów. Nazwy należy zindywidualizować, by możliwe było ich rozróżnienie i przyporządkowanie do poszczególnych stawek VAT.


ORZECZENIE

Sprawa dotyczyła wiążącej interpretacji podatkowej. Spółka wyjaśniła we wniosku, że w ramach swojej działalności prowadzi ewidencję wartościową sprzedawanych towarów przy zastosowaniu kas fiskalnych. Pytanie dotyczyło programowania kas fiskalnych w zakresie nazw towarów, które są drukowane na paragonach fiskalnych. Spółka stosowała nazwy na podstawie grupy zasadniczej SWW (cztery pierwsze symbole), a w razie potrzeby jeszcze je uściślała. Podatniczka podkreśliła, że wszystkie kody są przypisane do właściwych działów zgodnie z obowiązującymi stawkami VAT. W związku z tym pod jednym kodem nie występują towary o różnych stawkach podatkowych.

Organy podatkowe uznały taki sposób ustalania nazw towarów za nieprawidłowy. Umieszczenie na paragonie jedynie oznaczenia literowego dotyczącego całej grupy produktów (np. gazeta) albo jedynie symbolu PKWiU jest niedopuszczalne. Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nazwa towaru oraz nie określają źródła stosowania nazw towarów. Jednak w ocenie organów przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć nazwę jednostkową tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat.

Rację spółce przyznał sąd I instancji. W jego ocenie, choć organy słusznie odwołały się do definicji słownikowej, to wybrały złą definicję. Skoro ustawodawca nie posługuje się w akcie prawnym pojęciem nazwy jednostkowej, to nie można uzupełniać ustawodawcy poprzez wybieranie z wielu znaczeń określenia nazwa, tej, do której nie odnosi się przepis prawa.

Wyrok do NSA zaskarżył dyrektor izby skarbowej i spór wygrał. W ocenie NSA wykładnia sądu I instancji nie uwzględnia celu przepisów o VAT zarówno krajowych, jak i unijnych. Celem tym jest prowadzenie przez podatnika określonej ewidencji, która musi być na tyle szczegółowa, żeby była użyteczna dla określenia stawek oraz kontroli. Jak podkreślił NSA, nazwy towarów na paragonach należy zindywidualizować, tak aby nie było problemów z ich rozróżnieniem i przyporządkowaniem stawek VAT. Przyjęcie ewidencjonowania grupowego nie daje takiej gwarancji.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I FSK 754/07


Autor: Aleksandra Tarka

Źródło: GP


Artykuł z dnia: 2008-06-09
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
1310_3_lg.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 99 gości online
Statystyka
odwiedzających: 12791906
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.