Start O nas
poniedziałek, 26 luty 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Kasa rezerwowa [2009-07-21] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 12
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
wtorek, 21 lipiec 2009
Kasa Rezerwowa


Artykuł 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników zobowiązanych do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązek stosowania kasy rezerwowej, jeśli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja na kasie podstawowej. Zauważmy, że przepis ten nie zobowiązuje bezwzględnie podatników do zakupu kasy rezerwowej. Dopuszcza on bowiem jej brak, nakazując jednak w takim przypadku zaprzestanie sprzedaży w przypadkach, w których ewidencjonowanie na kasie podstawowej nie jest możliwe.


Art. 111 ust. 3 ustawy o VAT

Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.
 


Stosowanie rezerwowej kasy fiskalnej obłożone jest takimi samymi warunkami, jak stosowanie kasy (kas) podstawowej. Musi ona spełniać te same wymogi techniczne, a paragony przez nie drukowane powinny zawierać wszystkie wymagane informacje. W dniach i miesiącach, w których prowadzona była sprzedaż ewidencjonowana na kasie rezerwowej, należy drukować raporty dobowe i miesięczne. Nie ma obowiązku drukowania raportów za okresy, w których kasa nie była używana.

Zwykle kasy fiskalne, stosowane przez podatników jako rezerwowe różnią się od kas podstawowych konstrukcyjnie. Wyposażone są zwykle w zasilanie bateryjne (akumulatorowe) – najczęściej bowiem niemożliwe jest wykorzystanie kasy podstawowej z powodu braku zasilania prądem przemiennym.

Pytania i wątpliwości

W związku z zakupem i stosowaniem kas rezerwowych podatnicy mają kilka zasadniczych wątpliwości. Często pojawia się pytanie, czy w przypadku prowadzenia kilku stałych punktów sprzedazy, można używać jednej kasy rezerwowej zamiennie w każdym z nich.

Niestety, nie jest możliwe szybkie przenoszenie kasy pomiędzy punktami sprzedaży. Należy zauważyć, że kasa rezerwowa pracuje w takim samym reżimie jak kasa podstawowa. Paragon emitowany przez tę kasę musi spełniać wszystkie warunki okreslone dla kasy podstawowej. Oznacza to, że na paragonie musi zostać uwidoczniony adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku, gdy w sklepie (punkcie sprzedaży) mamy więcej niż jedno stanowisko kasowe, paragon powinien zawierać informację o kolejnym numerze kasy i oznaczenie kasjera.

Dodatkowo, zgodnie z par. 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów

 z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, podatnicy zobowiązani są dokonywać zgłoszenia kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia. W druku tym wypełniamy między innymi rubrykę dotyczacą dokładnego miejsca instalacji kasy.

Powyższe nie oznacza, że nie jest możliwe przeniesienie kasy fiskalnej z punktu do punktu, lub zmiana przeznaczenia kasy – używanej dotychczas jako podstawowa na kasę rezerwową (lub odwrotnie). Jednak w przypadku zmiany miejsca użytkowania (przeznaczenia) każdej kasy rejestrującej, należy zawiadomić o tym urząd skarbowy, w którym kasa została zaewidencjonowana. Konieczne będzie także zaangażowanie firmy serwisującej kasę – zmieni ona dane  umieszczone w pamięci fiskalnej kasy. Dodatkowo w książce serwisowej kasy powinna zostać umieszczona adnotacja o zmianie miejsca użytkowania kasy rejestrującej, która następnie powinna zostać przedstawiona do akceptacji urzędu skarbowego. W książce serwisowej kasy znajduje się tabela, przeznaczona do umieszczania adnotacji o zmianie miejsca użytkowania kasy, wymianie pamięci fiskalnej kasy i zmianie sposobu użytkowania kasy. Każdy wpis w tej tabeli powinien uzyskać akceptację naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Spotyka się również pytanie, czy zmiana przeznaczenia kasy z podstawowej na rezerwową lub odwrotnie powoduje konieczność odczytu modułu fiskalnego. Otóż nie. Takiego odczytu dokonuje się między innymi w przypadku zakończenia pracy modułu w trybie fiskalnym (likwidacja działalności, likwidacja kasy, konieczność wymiany modułu fiskalnego). Zmiana miejsca użytkowania kasy rejestrującej czy zmiana jej przeznaczenia (np. z przeznaczeniem kasy na kasę rezerwową), nie wiąże się z zakończeniem jej pracy w trybie fiskalnym. Nie ma w związku z tym obowiązku dokonywania odczytu pamięci fiskalnej.

Chyba najczęściej pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości odliczenia części kwoty  wydatkowanej na zakup kasy rezerwowej. O tym już jutro, w artykule dotyczącym odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kas i warunków tego odliczenia.


RG

Następny >
Piękne 100-letnie
130416568_1.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 60 gości online
Statystyka
odwiedzających: 10169608
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.