Start O nas
niedziela, 16 grudzień 2018
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Precedens i rewolucja w kasach [2012-10-25] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 9
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
czwartek, 25 październik 2012

Precedens na rynku kas...
Dorian Liszcz,


Doczekaliśmy się.
GUM rewolucjonizuje rynek urządzeń fiskalnych i to bez... rewolucji w przepisach technicznych a jedynie w oparciu o zmienioną dynamicznie interpretację tych dotychczasowych.

Przyzwyczailiśmy się już do klasycznej konstrukcji urządzeń fiskalnych posiadających wyświetlacz dla klienta wbudowany w urządzenie i często również wyposażonych w drugi dodatkowy wyświetlacz dla operatora.

Mimo braku nowego rozporządzenia technicznego zmieniającego wymogi techniczne jakim mają odpowiadać urządzenia fiskalne, pierwszy raz w historii certyfikat przyznano urządzeniu, które konstrukcyjnie podobne jest do tych produkowanych w Azji, Europie, Ameryce... które zgodnie z treścią wydanej decyzji - nie ma obowiązku posiadania żadnego wyświetlacza zamontowanego w obudowie. cyt. "wyświetlacz kasy może być zintegrowany z obudową (wbudowany) lub wolnostojący".
Rozbiór logiczny tego zdania jest problematyczny. Aby uniknąć wątpliwości językowych GUM powinien raczej określić, że "kasa MUSI być wyposażona w wyświetlacz zintegrowany z obudową (wbudowany) lub wolnostojący". W przeciwnym wypadku można odnieść wrażenie... że kasa w ogóle nie musi już (choć może) posiadać jakichkolwiek wyświetlaczy.

Co to w ogóle znaczy dla Kasiarzy?


Mogą z tego wyniknąć spore problemy. Do zacnego bowiem grona Kasiarzy dołączą za chwilę firmy software'owe, które nie będą się ścigać z dzisiejszymi Producentami w konstruowaniu nowych, lepszych modeli urządzeń.


Skoro kasa nie musi mieć już zintegrowanego wyświetlacza to ten fakt przełożyć się może za chwilę na kolejną interpretację. Czy wobec tego kasa musi posiadać wbudowaną klawiaturę, wbudowaną drukarkę termiczną.itd.? Każdy element dotąd zintegrowany można potraktować wręcz w ten sam swobodny sposób w jaki potraktowano zestaw wyświetlaczy... oczywiście wyłączając z tej listy pamięć fiskalną, której sposób montażu oddzielnie omówiono w przepisach.


Pozostawia to szeroko otwartą furtkę do tego, że każdy co do zasady komputer, w którego obudowę można zamontować pamięć fiskalną, na który od zewnątrz uda się założyć plombę i do którego można podłączyć wolnostojącą klawiaturę, wolnostojącą drukarkę paragonów i baterię - może jutro doczekać się certyfikacji jako kasa fiskalna.


Czy tworząc ten precedens nie wykonano kroku w kierunku zamknięcia rynku dla firm serwisowych? Smartfon za złotówkę z pięknym graficznym wyświetlaczem, z czytnikiem kart mikro SD jako pamięcią fiskalną, z wyświetlaną lub podłączaną wolnostojącą klawiaturą, z baterią - może dziś zostać kasą fiskalną.


Bez odpowiedzi postanie jedynie pytanie – kto zrobi to pierwszy?

Źródło: 

 


Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 25 październik 2012 )
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
311back.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 56 gości online
Statystyka
odwiedzających: 11935877
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.