Start O nas
poniedziałek, 22 kwiecień 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Nowe Rozporządzenie to wyzwanie... [2013-03-20] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 20 marzec 2013
Nowe Rozporządzenie to wyzwanie... 

Komentarz do Rozporządzenia z dnia 14.03.2013r.
Dorian Liszcz ( )

Nowe rozporządzenie wprowadza duże zmiany w zasady funkcjonowania serwisów prowadzących (dealerskich) i serwisu głównego (producenta).
Najbardziej dotykający naszą branżę jest zapis dotyczący konieczności odtwarzania wpisów oryginalnej książki serwisowej w przypadku wydania jej duplikatu.
Sam fakt istnienia tego wymogu oznacza, że serwis dealerski musi informować serwis główny (producenta) o dokonywanych wpisach w książkę, co do każdej interwencji, co do każdego przeglądu, co do każdego wpisu.
W rzeczywistości oznacza to, że serwisant będąc u klienta musi zarejestrować obraz książki po dokonanym wpisie aby móc go później archiwizować, przekazać serwisowi głównemu i odtworzyć w przypadku zagubienia książki serwisowej. To stanowi dość duże wyzwanie IT dla serwisanta w skali mikro... i dla Producentów w skali makro.
Jak prowadzić ewidencję wszystkich wpisów w 2-óch milionach książek?
Jak i kiedy zarchiwizować dotychczasowe wpisy, skoro trzeba będzie je odtworzyć w duplikacie?

§ 28. Podmiot prowadzący serwis główny, na wniosek podatnika, wydaje duplikat książki kasy. Duplikat zawiera na
stronie tytułowej napis „DUPLIKAT” oraz wszystkie dotychczasowe wpisy, w szczególności dane dotyczące obowiązkowych przeglądów technicznych.


pozostaje to w logice do wcześniejszego paragrafu:

§ 22 p 2. Podmiot prowadzący serwis kas przekazuje podmiotowi prowadzącemu serwis główny dokumentację dotyczącą serwisu kas (lub jej kopię), za okresy kwartalne, do 10. dnia miesiąca po zakończeniu kwartału. W przypadku przekazania dokumentacji dotyczącej serwisu kas podmiot prowadzący serwis kas zachowuje jej kopię.

oraz późniejszego...

§ 41. Przekazanie przez podmioty prowadzące serwis kas podmiotowi prowadzącemu serwis główny dokumentacji związanej z wykonywanym serwisem za pierwszy kwartał 2013 r. może nastąpić w terminie przewidzianym do przekazania dokumentacji za drugi kwartał 2013 r.

Ciekawie organizacyjnie będzie też wyglądać kwestia dołączania do książki serwisowej kopii faktury za przegląd.
Zważywszy na to, że wiele serwisów wykonuje przegląd na miejscu u klienta, gdzie serwisant zwykle nie ma możliwości wystawienia faktury na bieżąco za wykonaną właśnie usługę a samą fakturę zwykle dosyła użytkownikowi pocztą... stanowi to najciekawsze wyzwanie logistyczne.

Co zrobić by nie jechać ponownie do tej samej kasy celem dołączenia kopii faktury do książki serwisowej?
Wystawiać fakturę przed wykonaniem usługi? A co jeżeli klient nie zapłaci i trzeba będzie wystawić fakturę korygującą (zgodnie z nową ustawą o VAT nakazującą usługobiorcy wyksięgowanie niezapłaconych faktur)... czy korektę wtedy też należy załączyć do książki serwisowej, jechać po raz trzeci z korektą?

§ 34. 2. 2. Dołączenie do książki kasy zaleceń pokontrolnych oraz kopii dokumentu potwierdzającego wykonanie przeglądu technicznego, w szczególności kopii faktury


Na szczęście z treści Rozporządzenia zniknęły zapisy dotyczące niekaralności serwisantów, członków zarządu, właścicieli. Oznaczałoby to dość duże ryzyko utraty źródła dochodów w przypadku również nieumyślnego konfliktu z prawem (np. wypadek komunikacyjny podobny do zdarzenia p. Otylii Jędrzejczak)
W jedności siła! Bardzo wiele firm serwisowych zwróciło uwagę Ministerstwa Finansów na tę kwestię w czasie konsultacji społecznych a efektem jest całkowite usunięcie tego zapisu z treści Rozporządzenia.

[dl]
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 19 marzec 2013 )
< Poprzedni   Następny >
Piękne 100-letnie
image002.jpg
Gościmy
Aktualnie jest 93 gości online
Statystyka
odwiedzających: 12804309
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.