Start O nas
sobota, 18 styczeń 2020
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Start
Nowości
Popularne
Ważna interpretacja ws. sprzedaży biletów w trybie (on-line) [2018-03-07] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 07 marzec 2018
Uwaga! Ważna Interpretacja!
Zdalna fiskalizacja biletów sprzedanych przez kierowców bez wydawania paragonów (biletów fiskalnych)  pasażerom – niezgodna z ustawą VAT-owską

W ostatnim okresie pojawiły się oferty systemów biletowych w których fiskalizacja odbywa się zdalnie poza punktem sprzedaży biletów (poza autobusem).
W autobusie wydawany jest bilet jako wydruk niefiskalny ze zwykłej drukarki paragonowej (niefiskalnej).
Informacja o dokonanym zakupie biletu przesyłana jest poprzez Internet (np. za pomocą tabletu lub smarfona) a następnie drukowany jest bilet fiskalny na specjalizowanej kasie rejestrującej znajdującej się w innym miejscu.
Oryginał biletu (paragonu fiskalnego) Pasażer może otrzymać w późniejszym terminie lub pobrać przez Internet jego obraz lub fakturę w postaci elektronicznej. 

Zachodzi pytanie czy takie rozwiązanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami?
Według wydanej ostatnio przez Krajową Izbę Skarbową interpretacji indywidualnej - nie jest.Zdalna fiskalizacja biletów sprzedanych przez kierowców bez wydawania paragonów (biletów fiskalnych)  pasażerom – niezgodna z ustawą VAT-owską

W dniu 20 lutego 2018r. została wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP1-3.4012.494.2017.1.ISK  z której wynika, że:
■ W momencie dokonania sprzedaży rejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej powstaje obowiązek wydania paragonu nabywcy. Zatem sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby przekazać do dyspozycji nabywcy wydrukowany z kasy rejestrującej dokument potwierdzający sprzedaż, w momencie dokonania tej sprzedaży.
■ Wskazać należy, że w opisanym przez Wnioskodawcę przypadku, w którym pasażer zakupuje bilet bezpośrednio u kierowcy dochodzi w tym momencie do dokonania sprzedaży. W związku z tym Sprzedający powinien dokonać rejestracji czynności sprzedaży biletu przy użyciu kasy rejestrującej i wydać paragon pasażerowi. Pasażer w momencie zakupu dokonuje zapłaty za otrzymany bilet gotówką lub kartą płatniczą. Jedynie w przypadku gdy zakup dotyczy usługi przewozu na odległość nie mniejszą niż 50 km bilet jednorazowy, jeśli zawiera wszystkie elementy § 3 pkt rozporządzenia dot. faktur może zostać uznany za fakturę. W sytuacji natomiast, gdy bilet nie zawiera elementów wymienionych w tym przepisie lub gdy usługa dotyczy przewozu na odległość poniżej 50 km Wnioskodawca jest zobowiązany do wydania pasażerowi paragonu fiskalnego.
Nie jest prawidłowe e takiej sytuacji ewidencjonowanie sprzedaży dokonanej w autobusie przez kierowcę lub inną osobę, w sposób przedstawiony przez Wnioskodawcę tj. „zdalne ewidencjonowanie” przez Pośrednika na kasie oraz generowanie faktury bez danych nabywcy. 
Mając na uwadze stanowisko Wnioskodawcy w zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży biletów zakupionych bezpośrednio u kierowcy lub innej osoby upoważnionej do sprzedaży biletów w autobusie poprzez ich „zdalne ewidencjonowanie” na kasie u Pośrednika oraz wystawianie w takich okolicznościach przez Pośrednika faktur bez danych nabywcy należało uznać za nieprawidłowe.  

źródło, skan pisma WYŚWIETL
Ostatnia aktualizacja ( środa, 07 marzec 2018 )
Następny >
Piękne 100-letnie
47rens.jpg
Nagłówki RSS
Gościmy
Aktualnie jest 84 gości online oraz 1 użytkownik online
  • Sylwek
Statystyka
odwiedzających: 14877398
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.