Start O nas
niedziela, 08 grudzień 2019
Portal branżowy dealerów, dystrybutorów, importerów
oraz producentów elektronicznych urządzeń rejestrujących
Reklama
Start
O nas
Szukaj
Giełda Kasiarzy
Artykuły Prasowe
Wydarzenia
Rozporządzenia
Interpretacje
Gdy klient pyta ...
Promocje na rynku
Waszym zdaniem
Księga Gości
F O R U M
R O Z R Y W K A
Menu użytkownika
Zaproponuj swój Artykuł
Twoje konto
Twoje publikacje
Wyloguj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Start
Nowości
Popularne
Ważna interpretacja ws. sprzedaży biletów w trybie (on-line) [2018-03-07] PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 07 marzec 2018
Uwaga! Ważna Interpretacja!
Zdalna fiskalizacja biletów sprzedanych przez kierowców bez wydawania paragonów (biletów fiskalnych)  pasażerom – niezgodna z ustawą VAT-owską

W ostatnim okresie pojawiły się oferty systemów biletowych w których fiskalizacja odbywa się zdalnie poza punktem sprzedaży biletów (poza autobusem).
W autobusie wydawany jest bilet jako wydruk niefiskalny ze zwykłej drukarki paragonowej (niefiskalnej).
Informacja o dokonanym zakupie biletu przesyłana jest poprzez Internet (np. za pomocą tabletu lub smarfona) a następnie drukowany jest bilet fiskalny na specjalizowanej kasie rejestrującej znajdującej się w innym miejscu.
Oryginał biletu (paragonu fiskalnego) Pasażer może otrzymać w późniejszym terminie lub pobrać przez Internet jego obraz lub fakturę w postaci elektronicznej. 

Zachodzi pytanie czy takie rozwiązanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami?
Według wydanej ostatnio przez Krajową Izbę Skarbową interpretacji indywidualnej - nie jest.Zdalna fiskalizacja biletów sprzedanych przez kierowców bez wydawania paragonów (biletów fiskalnych)  pasażerom – niezgodna z ustawą VAT-owską

W dniu 20 lutego 2018r. została wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP1-3.4012.494.2017.1.ISK  z której wynika, że:
■ W momencie dokonania sprzedaży rejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej powstaje obowiązek wydania paragonu nabywcy. Zatem sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby przekazać do dyspozycji nabywcy wydrukowany z kasy rejestrującej dokument potwierdzający sprzedaż, w momencie dokonania tej sprzedaży.
■ Wskazać należy, że w opisanym przez Wnioskodawcę przypadku, w którym pasażer zakupuje bilet bezpośrednio u kierowcy dochodzi w tym momencie do dokonania sprzedaży. W związku z tym Sprzedający powinien dokonać rejestracji czynności sprzedaży biletu przy użyciu kasy rejestrującej i wydać paragon pasażerowi. Pasażer w momencie zakupu dokonuje zapłaty za otrzymany bilet gotówką lub kartą płatniczą. Jedynie w przypadku gdy zakup dotyczy usługi przewozu na odległość nie mniejszą niż 50 km bilet jednorazowy, jeśli zawiera wszystkie elementy § 3 pkt rozporządzenia dot. faktur może zostać uznany za fakturę. W sytuacji natomiast, gdy bilet nie zawiera elementów wymienionych w tym przepisie lub gdy usługa dotyczy przewozu na odległość poniżej 50 km Wnioskodawca jest zobowiązany do wydania pasażerowi paragonu fiskalnego.
Nie jest prawidłowe e takiej sytuacji ewidencjonowanie sprzedaży dokonanej w autobusie przez kierowcę lub inną osobę, w sposób przedstawiony przez Wnioskodawcę tj. „zdalne ewidencjonowanie” przez Pośrednika na kasie oraz generowanie faktury bez danych nabywcy. 
Mając na uwadze stanowisko Wnioskodawcy w zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży biletów zakupionych bezpośrednio u kierowcy lub innej osoby upoważnionej do sprzedaży biletów w autobusie poprzez ich „zdalne ewidencjonowanie” na kasie u Pośrednika oraz wystawianie w takich okolicznościach przez Pośrednika faktur bez danych nabywcy należało uznać za nieprawidłowe.  

źródło, skan pisma WYŚWIETL
Ostatnia aktualizacja ( środa, 07 marzec 2018 )
Następny >
Piękne 100-letnie
163981312.jpg
Nagłówki RSS
Gościmy
Aktualnie jest 27 gości online
Statystyka
odwiedzających: 14584396
© Copyright by Portal Fiskalny.pl, 2005.